“Årets e-handlare” 2008 utsedd av konsumenter
03 december 2008 - 14:41
För femte året i rad utser PriceRunner med hjälp av konsumentrecensioner årets bästa e-handlare. E-handlarnas betyg baseras på recensioner från konsumenter som handlat i butikerna. I år ligger över 46 000 recensioner till grund för utmärkelsen.
När en konsument avslutat ett köp hos en e-handlare som är ansluten i Pricerunners kundnöjdhetsundersökning får hon svara på ett antal frågor om köpupplevelsen. Två veckor efter köp följs undersökningen upp och konsumenten får nu bland annat svara på om leveransen var i tid och om hur en eventuell kontakt med kundtjänst upplevts.
-Vi har sett en enorm utveckling av e-handeln sedan vi introducerade vårt konsumentbedömningsprogram för fem år sedan, säger Peter Carlsson, vd på PriceRunner.
-E-handeln fortsätter öka trots svagare konjunktur* och som e-handlare gäller det att tillhandahålla hög service, annars vänder sig konsumenten någon annanstans. De företag som använder sig av vårt verktyg får en klar konkurrensfördel i och med att de får objektiv feedback från kunderna, fortsätter Peter Carlsson.
Kategorier, E-handlare, Betyg
DVD & Musik, Ginza, 4,39
Datorprodukter, Misco, 4,52
Foto, Cyberphoto, 4,56
Ljud & Bild, ONOFF, 4,13
Spel, Webhallen, 4,43
Telefoni, Prispress, 4,53
Vitvaror, Tretti.se, 4,46
Bläck & Toner, 112ink, 4,59
Kontaktlinser, LensOn, 4,51
Digitalfotoframkallning, ProPrint, 4,53
Skönhet & hälsa, Lyko, 4,70
Om undersökningen
Alla butiker med direktlänkar på PriceRunner.se och som använder PriceRunners konsumentbedömningsprogram har möjlighet att erhålla utmärkelsen. E-handlare måste ha haft programmet aktivt de sista sex månaderna 2008 och fått minst 400 konsumentbetyg under samma period. Konsumenterna betygsätter 16 olika parametrar, 1-5 poäng, där 5 är maxpoäng. Betyget är ett snitt av de 16 parametrarna. För mer information, http://www.pricerunner.se/kundnojdhetsmatning.html
*Källa HUI.se
Relaterade inlägg:
- Pressmeddelande: Årets e-handlare 2009
- Årets Konsument 2009 utsedd av PriceRunner
- Årets populäraste varumärke 2008 – Samsung